EEU-FC0J123L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
12000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC0J123L
DigiKey Part Number
P11179-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J123L
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC0J123L Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.856 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.36 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
15 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C