EEU-EB2W220B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Nichicon
In Stock: 734
22 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-EB2W220B
DigiKey Part Number
10-EEU-EB2W220BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB2W220B
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-EB2W220B Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
560 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C