EEE-HA1C471AP
DigiKey Part Number
PCE4659TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4659CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4659DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HA1C471AP
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-HA1C471AP Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
578 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C