EEE-FTH100UAR
DigiKey Part Number
PCE5020TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5020CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5020DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FTH100UAR
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2.3Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FTH100UAR Models
Ripple Current @ Low Frequency
55.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
85 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.3Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C