EEE-FN2A220P
DigiKey Part Number
10-EEE-FN2A220PTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FN2A220PCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FN2A220PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FN2A220P
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.3Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-FN2A220P Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
84.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C