EEE-1HA3R3AR
DigiKey Part Number
PCE4619TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4619CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4619DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-1HA3R3AR
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
EEE-1HA3R3AR Models
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
27.2 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C