EEE-1HA100WR
DigiKey Part Number
PCE3915TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3915CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3915DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-1HA100WR
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-1HA100WR Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
27 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
45.9 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C