ECW-H8752RJV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
7500 pF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECW-H8752RJV
DigiKey Part Number
10-ECW-H8752RJV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-H8752RJV
Description
CAP FILM 7500PF 5% 800VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
800V