ECW-FE2W224J
DigiKey Part Number
P19168-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FE2W224J
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 450VDC RADIAL
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 84V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FE2W224J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
84V
Applications
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
450V