ECW-FD2W474K
DigiKey Part Number
PCF1607-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FD2W474K
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 450VDC RAD
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FD2W474K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.496" L x 0.256" W (12.60mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)
0.441" (11.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
450V