ECW-F6203HL
DigiKey Part Number
P12123-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F6203HL
Description
CAP FILM 0.02UF 3% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.02 µF Film Capacitor 223V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-F6203HL Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.492" L x 0.256" W (12.50mm x 6.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±3%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
223V
Applications
High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
630V