2SEPC1000MX+S
DigiKey Part Number
P16398CT-ND - Cut Tape (CT)
P16398TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SEPC1000MX+S
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 2.5V TH
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 7mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2SEPC1000MX+S Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
305 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
2.5 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C