ERZ-VA9D101 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
100 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
ERZ-VA9D101
DigiKey Part Number
10-ERZ-VA9D101TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-VA9D101
Description
VARISTOR 100V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
17J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
1700 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V