ERJ-6CWDR027V
DigiKey Part Number
P124411TR-ND - Tape & Reel (TR)
P124411CT-ND - Cut Tape (CT)
P124411DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-6CWDR027V
Description
RES 0.027 OHM 0.5% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 mOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-6CWDR027V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)