ERA-8AEB4223V
DigiKey Part Number
10-ERA-8AEB4223VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERA-8AEB4223VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERA-8AEB4223VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-8AEB4223V
Description
RES SMD 422K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
422 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERA-8AEB4223V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)