NSV1C201MZ4T1G
DigiKey Part Number
NSV1C201MZ4T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSV1C201MZ4T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSV1C201MZ4T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSV1C201MZ4T1G
Description
TRANS NPN 100V 2A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 2 A 100MHz 800 mW Surface Mount SOT-223 (TO-261)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSV1C201MZ4T1G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 500mA, 2V
Mfr
Power - Max
800 mW
Digi-Reel®
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOT-223 (TO-261)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
180mV @ 200mA, 2A