NRVBM2H100T3G
DigiKey Part Number
488-NRVBM2H100T3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NRVBM2H100T3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NRVBM2H100T3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVBM2H100T3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A POWERMITE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount Powermite
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRVBM2H100T3G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
680 mV @ 2 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
Powermite
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
2A