NCV8570SN28T1G is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 6 000
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-TSOP
NCV8570SN28T1G
DigiKey Part Number
488-NCV8570SN28T1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8570SN28T1G
Description
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 5-TSOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
220 µA
Packaging
Bulk
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Regulators
1
Grade
Automotive
Voltage - Input (Max)
5.5V
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Dropout (Max)
0.205V @ 200mA