NCV4274CST33T3G
DigiKey Part Number
488-NCV4274CST33T3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV4274CST33T3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV4274CST33T3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV4274CST33T3G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA SOT-223 (TO-261)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV4274CST33T3G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
35 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (100Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 250mA