NCP553SQ28T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA SC-82AB
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCP553SQ28T1
DigiKey Part Number
NCP553SQ28T1OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP553SQ28T1
Description
IC REG LINEAR 2.8V 80MA SC-82AB
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NCP553SQ28T1 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 80mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
6 µA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
SC-82AB
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V