MC78L15ABPRAG
DigiKey Part Number
MC78L15ABPRAGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MC78L15ABPRAGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78L15ABPRAG
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92 (TO-226)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MC78L15ABPRAG Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
PSRR
39dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 Long Body, Formed Leads
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-92 (TO-226)
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V