FGHL75T65MQDT
DigiKey Part Number
488-FGHL75T65MQDT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGHL75T65MQDT
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 375 W Through Hole TO-247-3
Category
Switching Energy
2.35mJ (on), 1.25mJ (off)
Manufacturer
onsemi
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
149 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
24ns/118ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 75A, 4.7Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Reverse Recovery Time (trr)
107 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 75A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
375 W