FCH023N65S3-F155 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 70
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 300
Datasheet
N-Channel 650 V 75A (Tc) 595W (Tc) Through Hole TO-247-3
FCH023N65S3-F155
DigiKey Part Number
FCH023N65S3-F155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH023N65S3-F155
Description
MOSFET N-CH 650V 75A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 7.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
222 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7160 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
595W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23mOhm @ 37.5A, 10V