BZX79C15-T50R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | BZX79C15-T50RTR-ND - Tape & Reel (TR) BZX79C15-T50RCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX79C15-T50R |
Description | DIODE ZENER 15V 500MW DO35 |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 15 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 10.5 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 100 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -65°C ~ 200°C |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±5% | Supplier Device Package DO-35 |
Power - Max 500 mW | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms |