ESTW015A0F41Z
DigiKey Part Number
555-ESTW015A0F41Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESTW015A0F41Z
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 15A 36V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
15A
Mfr
Power (Watts)
50 W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.28" L x 0.90" W x 0.34" H (57.9mm x 22.8mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
75V