WHE250FET
DigiKey Part Number
WHE250FETTR-ND - Tape & Reel (TR)
WHE250FETCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WHE250FET
Description
RES 250 OHM 1% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WHE250FET Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.295" Dia x 0.787" L (7.50mm x 20.00mm)