TGHGCR0050DE
DigiKey Part Number
TGHGCR0050DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TGHGCR0050DE
Description
100W SOT227 0.0050 OHM 0.5%
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 mOhms ±0.5% 100W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±60ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Features
Current Sense, Non-Inductive
Packaging
Tray
Coating, Housing Type
Epoxy Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
5 mOhms
Size / Dimension
1.500" L x 0.980" W (38.10mm x 24.90mm)
Tolerance
±0.5%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Power (Watts)
100W