IS15DBFP4RGB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
NKK Switches
In Stock: 1 202
Datasheet
Programmable Display Switch Pushbutton, LCD SPST-NO 0.1A @ 12VDC Through Hole
IS15DBFP4RGB
IS15DBFP4RGB
DigiKey Part Number
360-2343-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IS15DBFP4RGB
Description
SW PROG DISPLAY SPST-NO 0.1A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switch Function
Off-Mom
Manufacturer
NKK Switches
Contact Rating @ Voltage
0.1A @ 12VDC
Series
Supply Voltage
4.9 ~ 5.1VDC
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Type
Pushbutton, LCD
Operating Temperature
-15°C ~ 50°C
Display Mode
Black and White, FSTN Positive
Operating Force
204gf
LED Color
Red - Green - Blue
LED Forward Current
10, 10, 10mA
Viewing Area
15.0mm L x 10.8mm W
LED Forward Voltage
2.1, 3.3, 3.3VDC
Face Size
23.13mm L x 20.59mm W
Travel Range
4.5mm