HG16-060-AB-00
DigiKey Part Number
563-HG16-060-AB-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HG16-060-AB-00
Description
12V DC PLANETARY GEAR MOTOR, 175
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC Motor Gearmotor 175 RPM 12VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
4.96 / 35
Manufacturer
Nidec Components
Size / Dimension
Round - 0.630" Dia (16.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.118" (3.00mm)
Packaging
Box
Length - Shaft and Bearing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
0.433" (11.00mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Wire Leads
Function
Gearmotor
Gear Reduction Ratio
60
Voltage - Rated
12VDC