CT-6EP500
DigiKey Part Number
563-CT-6EP500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-6EP500
Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
50 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
CT-6EP500 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.276" x 0.276" Face (7.00mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%