CFS-1003MC is available for purchase but is not normally stocked.
CTS Electrocomponents
Image for CFS-1003MC is not available
CFS-1003MC
DigiKey Part Number
563-CFS-1003MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFS-1003MC
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.1A 6V
Detailed Description
Dip Switch SPST 10 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 100mA 6VDC
Height Above Board
0.217" (5.50mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
6VDC
Length
1.059" (26.90mm)