UUJ2A221MNJ1MS
DigiKey Part Number
UUJ2A221MNJ1MTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-UUJ2A221MNJ1MSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-UUJ2A221MNJ1MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUJ2A221MNJ1MS
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUJ2A221MNJ1MS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C