UPW2E101MRD6
DigiKey Part Number
493-2027-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW2E101MRD6
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW2E101MRD6 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.220" (31.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C