UPW1H470MEH is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 9 851
Datasheet
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPW1H470MEH
DigiKey Part Number
UPW1H470MEH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1H470MEH
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UPW1H470MEH Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
430 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C