UPW1A820MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3 911
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
82 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW1A820MDD
DigiKey Part Number
493-1734-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1A820MDD
Description
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1A820MDD Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
117 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C