UPS2G330MHD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 11
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 0
Similar
Similar
In Stock: 658
In Stock: 253
Cornell Dubilier Knowles
33 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPS2G330MHD
DigiKey Part Number
493-5673-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS2G330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPS2G330MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
224 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C