UPS1H101MPD
DigiKey Part Number
UPS1H101MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1H101MPD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPS1H101MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
340 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
360 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C