UPM0J153MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 224
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 40
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 168
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 63
Chemi-Con
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
15000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM0J153MHD
DigiKey Part Number
493-5581-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM0J153MHD
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM0J153MHD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.97 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C