UPJ1V152MHD
DigiKey Part Number
493-5559-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1V152MHD
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1V152MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.36 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C