UPJ1C681MPD
DigiKey Part Number
493-15617-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1C681MPD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1C681MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
845 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.02 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C