UPJ1A391MPD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1 382
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 22
390 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPJ1A391MPD
DigiKey Part Number
493-17010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1A391MPD
Description
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1A391MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
430 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
220 mOhms
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C