UKL2A3R3MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 1 673
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 19 374
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Similar
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
3.3 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKL2A3R3MDD
DigiKey Part Number
UKL2A3R3MDD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL2A3R3MDD
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL2A3R3MDD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
45 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C