UHW1V332MHD
DigiKey Part Number
493-6964-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1V332MHD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHW1V332MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
11 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C