UHE2A471MHD
DigiKey Part Number
493-1682-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE2A471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE2A471MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.425 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Impedance
45 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.398" (35.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C