UHE0J122MPD6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 527
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 26
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 1 509
Panasonic Industry
In Stock: 489
Panasonic Industry
In Stock: 590
In Stock: 840
In Stock: 735
1200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE0J122MPD6
DigiKey Part Number
493-1469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE0J122MPD6
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE0J122MPD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
968 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.21 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C