UHD0J331MED
DigiKey Part Number
493-15177-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD0J331MED
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHD0J331MED Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
283.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
405 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C