UCZ2A220MCS1GS
DigiKey Part Number
UCZ2A220MCS1TR-ND - Tape & Reel (TR)
UCZ2A220MCS1CT-ND - Cut Tape (CT)
UCZ2A220MCS1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCZ2A220MCS1GS
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 550mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCZ2A220MCS1GS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
57.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
115 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
550mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C