UCY2G6R8MPD1TD
DigiKey Part Number
493-13319-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13319-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2G6R8MPD1TD
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCY2G6R8MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C