UCY2E221MHD3
DigiKey Part Number
493-6952-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2E221MHD3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCY2E221MHD3 Models
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.16 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.32 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C