UCD1H681MNJ1MS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Würth Elektronik
In Stock: 124
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 3 115
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 315
680 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
UCD1H681MNJ1MS
DigiKey Part Number
UCD1H681MNJ1MTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-UCD1H681MNJ1MSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-UCD1H681MNJ1MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCD1H681MNJ1MS
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UCD1H681MNJ1MS Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
805 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.61 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
73 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C